Fot. Ryszard Wyszyński















W święto Matki Bożej Różańcowej 7.10.2022 r. Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki Metropolita Lwowski, poświęcił ścienne malowidło Matki Bożej Łaskawej, wzorowane na cudownym obrazie znajdującym się w Lwowskiej Katedrze.
Namalowany wizerunek ma przypominać wszystkim, że Matka Boża Częstochowska, stała się Nią we Lwowie, jak również 0 wielowiekowej historii Polski na terenach dzisiejszej Ukrainy. Nie możemy zapomnieć o polskiej historii i tych, którzy na Kresach Południowo-Wschodnich stanowili „przedmurze chrześcijaństwa”, broniąc swojej religijnej i narodowej tożsamości, Kościoła, Polski i Europy.
Mamy nadzieję, że widniejący na ścianie Kaplicy Dziecka Poczętego wizerunek Matki Bożej Łaskawej – Królowej Korony Polskiej zachęci przechodzących do modlitwy we wnętrzu nowej świątyni o co też się modlimy.
Matka Boża Częstochowska jest czczona jako Królowa Polski, a stała się nią formalnie przez Śluby króla Jana Kazimierza, złożone w lwowskiej katedrze pierwszego kwietnia 1656 roku.
W związku z tym, że spora część polskich katolików wiąże Królową Polski jedynie z obecną, duchową stolicą Polski jaką obecnie jest niewątpliwie Jasna Góra, zachodzi potrzeba zainteresowania historią kultu Królowej Polski, poprzez ukazanie wizerunku, w którym została uznana Królową Korony Polskiej oraz podania miejsca i daty tego doniosłego wydarzenia, co czynimy.
Malowidło posiada wymiary 3 na 4 m., nie jest wierną kopią ale zostało upiększone ze względów artystycznych. Wykonał je wrocławski artysta malarz pan Kamil Gałczyński przy konsultacji z drugim artystą malarzem panem Edwinem Gulanowskim. Pod wizerunkiem umieszczono napis: Królowa Korony Polskiej Lwów 1 IV 1656
Fakt, że malowidło zostaje umieszczone na ścianie Kaplicy Dziecka Poczętego nadaje mu szczególny wydźwięk, ponieważ troska o życie w zestawieniu z historią Lwowa, przypomina o bohaterskich Orlętach Lwowskich i pozostałych ofiarnych dzieciach Ojczyzny, jakich nie brakowało na Kresach Południowo-Wschodnich. One poczęły się, narodziły się, by żyć, radować Kościół i Polskę. Czyniły to jednak zbyt krótko. Zatem powiązanie malowidła z Kaplicą Dziecka Poczętego wskazuje nie tylko na znaczenie ludzkiego poczęcia, ale również na wartość i sens ludzkiej egzystencji. Każdy żyjący powinien więc reflektować, by poprzez święte życie osiągnąć szczęśliwą wieczność.
www.parafiakonradow.walbrzych.pl
kanał YOUTUBE: Z Maryją pod Krzyżem