Podziel się z innymi:

Wspomnienie – ŚP. Porucznik Wojska Polskiego Ignacy Sarnecki

Urodził się w Starym Zieluniu 26 maja w roku 1929. Gdy kończyła się II wojna światowa pełnił funkcję łącznika oddziałów leśnych Ruchu Oporu Armii Krajowej walczącej z Niemcami. Po jej zakończeniu do roku 1947 był żołnierzem podziemia niepodległościowego w walce z władzą komunistyczną w oddziale podporucznika Mariana Balli “Sowy” i porucznika Franciszka Wypycha „Wilka” na terenie Mazowsza, Warmii, Mazur. Dowódcą obwodu był kapitan Paweł Nowakowski pseudonim “Leśnik”.

Ignacy Sarnecki – żołnierz Armii Krajowej w wojnie z niemieckim okupantem, żołnierz podziemia niepodległościowego, który odszedł na wieczną wartę 26 sierpnia 2017 roku, w wieku 88 lat, kawaler odznaczeń państwowych w tym: Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski, Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, Krzyża Armii Krajowej, Medalu „Za zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych”, uhonorowany tytułami „Zasłużony dla Powiatu Wałbrzyskiego” i „ Honorowy Obywatel Miasta Wałbrzycha”.

Na początku marca 1947 r. jego oddział chciał się ujawnić, ale zanim do tego doszło wpadli w zasadzkę. Jeden z ubeków, stojąc nad nim, 9 razy nacisnął spust karabinu. Siedem kul przeszyło ciało na wylot, a dwie utkwiły w nim na zawsze przeżył i śp. porucznik miał te kule w sobie do końca życia. W ostatnich latach swojego życia, w trakcie kwerendy dokumentów w IPN, poznał nazwisko żyjącego wtedy jeszcze UB-ka, który brał udział w zasadzce. Po sfingowanym procesie skazany został na karę śmierci, która została mu zamieniona na długoletnie ciężkie więzienie. Zwolniony z więzienia – po czterech latach – przyjechał z Elbląga do Wałbrzycha, gdzie zamieszkał i rozpoczą nowe życie. Był założycielem wałbrzyskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i odnosił na tym polu wielkie sukcesy. Nie bał się nigdy wyzwań. Był pierwszym, który w Polsce, w prowadzonym związku niewidomych, uczył pływać osoby niewidome i niedowidzące. Był najdłużej czynnym wodnym ratownikiem pełniącym tę ochotniczą służbę w Polsce.

Cześć Jego Pamięci

RW/KS