Podziel się z innymi:

Dwadzieścia lat temu w październiku 2001 r., po wielu staraniach, Tadeuszowi Słowikowskiemu udało się zorganizować ekipę do poszukiwania tunelu z lat II wojny światowej, który miał łączyć linię kolejową Wrocław-Jelenia Góra, na wysokości palmiarni – z Zamkiem Książ!
Poszukiwania prowadzono z pomocą georadaru, który w tamtym czasie dopiero zaczynał być wykorzystywany w eksploracjach miejsc, pełnych zagadek i tajemnic. Urządzenie nie potwierdziło istnienia, jakiejkolwiek budowli wskazującej na tunel na tym obszarze. Być może poszukiwany tunel istnieje w innym miejscu. Pan Tadeusz nie zrezygnował z dalszych poszukiwań. Aż całkiem nie dawno – co było głośną historią- nie tylko Polskę, ale cały świat obiegła, sensacyjna wiadomość, że kilkaset metrów dalej, przy tej samej linii kolejowej, ma być ukryty „Złoty pociąg”. Nazwany tak ze względu na prawdopodobieństwo ładunku, jaki miał w nim być. Słowikowski był więc pierwszą osobą, która wpadła na trop tajemniczego, ukrycia pociągu analizując opowieści
przedwojennych mieszkańców Wałbrzycha, którzy po wojnie odwiedzali Książ i dawne mapy, do których docierał z niezwykłą pasją i wytrwałością.