Podziel się z innymi:

Fot. Renata Wierzbicka / Hospicjum Wałbrzych

Radna Rady Miejskiej Wałbrzycha Renata Wierzbicka – prezes wałbrzyskiego hospicjum im. św.  Jana Pawła II, organizatorka corocznej, „Żonkilowej Kwesty” na rzecz hospicjum była w ostatnich dniach maja z pomocą humanitarną we Lwowie. Warto podkreślić, że kwesta w tym roku miała wyjątkowy charakter. Została objęta honorowym patronatem biskupa świdnickiego Marka Mendyka, a zebranymi środkami podzielono się z Miejskim Hospicjum we Lwowie. Zbiórkę do puszek przeprowadzało 473 wolontariuszy – w większości była to młodzież szkolna. Zebrana kwota była wyjątkowa. Dzięki dużej aktywności organizatorów i wolontariuszy, a przede wszystkim wielkiej ofiarności wałbrzyszan i mieszkańców powiatu wałbrzyskiego, a także darczyńców z zagranicy – udało się zebrać 120.531 zł 70 gr. Za połowę tej kwoty zostały zakupione najbardziej niezbędne artykuły dla Miejskiego Hospicjum we Lwowie, które już dostarczono na miejsce przeznaczenia. Obecnie w hospicjum lwowskim, którego podopieczni korzystają z bezpłatnej pomocy – znajdują w nim, co warte uwagi, opiekę również podopieczni z rejonów objętych działaniami wojennymi wschodnich i południowych regionów Ukrainy. Dary zostały dostarczone transportem humanitarnym przez Firmę Pap -Trans z Wałbrzycha. Wraz z tak bardzo potrzebną pomoca pojechała prezes Renata Wierzbicka, która miała okazję spotkać się i rozmawiać z podopiecznymi oraz personelem lwowskiej placówki. Usłyszała od nich wiele wzruszających podziękowań pod adresem darczyńców. – Było to dla mnie – jak mówi – ogromnym przeżyciem, a także jak bywa w takich sytuacjach, znakomitą okazją do wymiany doświadczeń. Z kolei ksiądz Bogdan, kapelan Lwowskiego Hospicjum, towarzyszący jej rozmowom z chorymi i personelem placówki zauważył, że dużo się od niej dowiedział i nauczył.

Prezes Renata Wierzbicka kieruje szczególnie głębokie wyrazy podziękowań na ręce Biskupa Świdnickiego Marka Mendyka oraz wałbrzyskich księży dziekanów: Jana Gargasewicza, Krzysztofa Moszumańskiego oraz Wiesława Rusina – od organizatorów Żonkilowej Kwesty.  Ksiądz biskup Marek Mendyk, po objęciu kwesty swoim patronatem – interesował się na bieżąco przebiegiem całej akcji – mówi Renata Wierzbicka – a ja również informowałam księdza biskupa ordynariusza o wszystkim, dołączając zdjęcia. 

  • Jesteśmy wam bardzo wdzięczni – mówiła doktor Oksana i liczę na to, że nasza współpraca będzie kontynuowana – przypomina słowa lwowskiej lekarki – Renata Wierzbicka. – Od samego początku chciałam pojechać osobiście z pomocą do Lwowa. Jest to dla mnie bardzo duże doświadczenie, które zapamiętam… i to do końca mojego życia. Wspólnie z doktor Oksaną rozmawiałyśmy o rozwoju kontaktów, a w przyszłości o – wspólnej „Żonkilowej Kweście w Wałbrzychu i w Hospicjum we Lwowie. To taki mały początek, ale dla mnie osobiście bardzo ważny, tym bardziej, że hospicjum lwowskie też już działa, podobnie jak my ponad 25 lat. Mam wrażenie, że to jest tak, jakby było naszą drugą połową, służy potrzebującym tak jak i my, dzieli nas tylko granica. Uważam też, że zawsze jest lepiej spotkać się i rozmawiać osobiście i do tego przywiązuję dużą wagę – podkreśla prezes. Ważne, że pomimo trudnej sytuacji nasze hospicjum potrafiło się podzielić okazanym nam dobrem z tymi, którzy też tego dobra teraz tak bardzo potrzebują.