Podziel się z innymi:

Fot. Ryszard Wyszyński

  • W piątek 23 lutego w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i bł. ks. Stefana W. Frelichowskiego w Toruniu Biskup Diecezjalny Jego Ekscelencja. ks.bp Wiesław Śmigiel przewodniczył uroczystej Mszy świętej odpustowej, sprawowanej w 71. rocznicę śmierci błogosławionego ks. Stefana W. Frelichowskiego, drugiego patrona parafii i wygłosił homilię. Eucharystia była sprawowana w intencji wiernych parafii obchodzącej odpust, za Kościół Święty, Ojczyznę i miasto. Modlono się także o liczne powołania kapłańskie i zakonne, o łaskę pokoju na świecie oraz rychłą kanonizację błogosławionego księdza Stefana W. Frelichowskiego drugiego patrona parafii. W Mszy świętej uczestniczyli: Prezydent miasta Torunia Michał Zaleski, poczty sztandarowe miejscowych organizacji społecznych i stowarzyszeń religijnych, parafianie. Eucharystię zakończono odmówieniem litanii i błogosławieństwem indywidualnym relikwiami błogosławionego.
  • Bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski to wyjątkowy kapłan męczennik, ofiara II wojny światowej. Poniósł śmierć w niemieckim Obozie Koncentracyjnym dla Więźniów Politycznych w Dachau. Od 2003 roku – jest patronem polskich harcerzy.
  • Kapłanem zdążył być zaledwie osiem lat, a pięć ostatnich lat życia był więźniem niemieckiego obozu KL Dachau. Z przejmującego życiorysu bł. księdza Frelichowskiego warto przywołać najważniejsze daty zamieszczone w curriculum vitae na stronie diecezji toruńskiej: – Bł. ksiądz S.W. Frelichowski ur. się 22 stycznia 1913 roku w Chełmży, chrzest przyjął w dawnej katedrze diecezji chełmińskiej pw. Świętej Trójcy. Od 1927 roku był harcerzem i członkiem sodalicji mariańskiej. W czerwcu 1931 roku ukończył gimnazjum i jesienią wstąpił do seminarium duchownego diecezji chełmińskiej w Pelplinie. 14 marca 1937 r. przyjął święcenia kapłańskie. Od 1938 r. był wikariuszem w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu. Jako duszpasterz szczególnie oddawał się pracy pośród dzieci i młodzieży szkolnej, był kapelanem oraz współtworzył kręgi starszo harcerskie. Pierwszy raz aresztowany został 11 września 1939 roku i po zwolnieniu z aresztu – ponownie 19 października 1939 r. W niemieckich więzieniach i obozach spędził przeszło pięć lat. Był kolejno więziony w: Forcie VII w Toruniu, Nowym Porcie Gdańskim, Stutthofie, Sachsenhausen oraz Dachau. Zmarł 23 lutego 1945 roku w KL Dachau, zaraził się tyfusem, gdy w tajemnicy posługiwał duszpastersko chorym więźniom tego obozu, w ich ostatnich godzinach życia.
  • Warto dodać, że w Kaliszu w Narodowym Sanktuarium św. Józefa – z inicjatywy księży, którzy przeżyli gehennę KL Dachau Kaplica – została utworzona i jest czynna Kaplica „Męczeństwa i Wdzięczności” – poświęcona 1800 kapłanom, ofiarom tego niemieckiego obozu zagłady. Nazwisko bł. księdza Frelichowskiego znajduje się tam na tablicach pośród nazwisk blisko 1800 polskich kapłanów oraz kleryków diecezjalnych i zakonnych, zamordowanych w Dachau. Ksiądz Stefan Wincenty Frelichowski został zaliczony w poczet błogosławionych przez papieża Jana Pawła II podczas pielgrzymki Jego Świątobliwości do Torunia 7 czerwca 1999 roku. 22 lutego 2003 roku bł. ks. Stefan został ogłoszony patronem polskich harcerzy.
  • W dniach 3 – 7 lipca 2024 Toruń będzie miejscem Między narodowego Zlotu Harcerzy i Skautów WICEK 2024 r.
  • KS/ źródło informacja własna i na podstawie materiałów ze strony internetowej diecezji toruńskiej