Podziel się z innymi:

Fot. Ryszard Wyszyński/Archiwum

W wieku 88 lat i 60. roku kapłaństwa 7 marca 2024 r. zmarł śp. ksiądz infułat Józef Daniel Strugarek – emerytowany, długoletni proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczawnie -Zdroju, długoletni mieszkaniec uzdrowiska, który został uhonorowany „Tytułem Honorowego Obywatela Szczawna-Zdroju”. Ten zaszczytny tytuł został mu przyznany z numerem pierwszym, przez Radę Miasta na wniosek ówczesnego przewodniczącego rady Stanisława Borkusza. Odszedł od nas kapłan: głębokiej wiary, wielki polski patriota, intelektualista i filozof, człowiek ogromnej wiedzy historycznej polskiej państwowości, którego pełne ekspresji homilie, wygłaszane z okazji uroczystości religijno-patriotycznych, zapadały głęboko w serca i stawały się drogowskazami dla wielu z nas. Tak było np., podczas obchodów z okazji rocznic uchwalenia Konstytucji 3 Maja, czy jedna z ostatnich homilii ks. infułata – wygłoszona w byłym Niemieckim Nazistowskim Obozie Koncentracyjnym Gross-Rosen, na Mszy świętej pod jego przewodnictwem z okazji 74 rocznicy napaści na Polskę we wrześniu 1939 roku przez Niemców i sowiecką Rosję – bardzo przejmująca – gdzie podkreślił, że stoimy na ziemi uświęconej krwią, czyli ziemi świętej – pełna przestróg dla współczesnego świata, którą długo wspominano.

Śp. ksiądz infułat Józef Strugarek pełnił przez wiele lat funkcję kapelana Duszpasterstwa Lekarzy w Diecezji Świdnickiej, także przez wiele lat, gdy był już na emeryturze. Znakomicie rozumiał swoją rolę proboszcza parafii rozbudowując i modernizując kościół, gdy stało się to możliwe. Z wielką radością witał zawsze kuracjuszy przybywających do Szczawna-Zdroju i z ogromną kapłańską życzliwością odnosił się do ich potrzeb. Był inicjatorem ustawienia w centrum szczawieńskiego kurortu, w miejscu gdzie stała dawniej katolicka kaplica – pamiątkowego granitowego Krzyża z okazji 2000. lecia chrześcijaństwa, jednego z pierwszych Milenijnych Krzyży w Diecezji Świdnickiej, Śp. ks. infułat uczestniczył również w pracach komitetu organizacyjnego budowy największego na Dolnym Śląsku Krzyża Milenijnego na Chełmcu, które powadziła parafia pod przewodnictwem swojego ówczesnego proboszcza ks. infułata Juliana Źrałki parafia św. Jerzego i MB Różańcowej z Białego Kamienia i wspierał z wielkim zaangażowaniem ks. inf. Juliana. Nigdy nie zapomnimy jego radości kiedy przed laty informował media regionalne o odnowieniu najstarszego kielicha i pateny – z wyposażenia dawnej szczawieńskiej kaplicy – na którym zachował się napis w języku polskim „Ofiara Polaków. 1864 r.”, a który przez wiele lat – dzięki wszystkim poprzednim szczawieńskim proboszczom – pozostawał w ukryciu w kościele, dzięki czemu przetrwał II wojnę światową i doczekał nienaruszony czasów współczesnych.

Odszedł od nas kapłan obdarzany przez wszystkich wielkim szacunkiem i ceniony za swą mądrość i delikatność.

  • Bardzo mile wspominam współpracę z księdzem infułatem – wspomina w tych smutnych chwilach jakie teraz przeżywamy – Tadeusz Wlaźlak były burmistrz Szczawna-Zdroju. -” Ksiądz infułat bardzo chętnie interesował się wszystkimi sprawami związanymi z życiem miasta i bardzo się cieszył ze wszystkich zmian, które w nim zachodziły, a nawet zdarzało się, że inspirował niektóre zadania, które jak mówił trafiały do niego od naszych mieszkańców, a jednocześnie parafian. Mogę powiedzieć, że wiele decyzji podejmowaliśmy wspólnie. Tak było na przykład gdy pracowaliśmy na programami uroczystości religijno-patriotycznych, które jak wszyscy pamiętamy rozpoczynały się najpierw w kościele, a druga ich część była w Teatrze Zdrojowym. Tak wspólnie obchodziliśmy np. wszystkie rocznice związane z Odzyskaniem Niepodległości, rocznice uchwalenia Konstytucji 3 Maja, gdzie za zgodą proboszcza na terenie parafii przy figurze Matki Bożej jest tablica poświęcona pierwszej polskiej Konstytucji. Śp. ks. infułat z dużym zaangażowaniem interesował się sprawami miasta, żył miejscowością martwiły go niepowodzenia miasta jak to było, np. wówczas gdy na terenie uzdrowiska spłonęła część dawnej Pijalni. Był człowiekiem bardzo bezpośrednim, zdyscyplinowanym, wymagającym. Rozmawialiśmy z sobą bardzo dużo i często. I wiem, że tak samo bardzo mile wspominają rozmowy z nim nasi mieszkańcy, z którymi utrzymywał bliskie kontakty. Był też, co ogromnie istotne, bardzo doświadczonym kapłanem w swojej pracy duszpasterskiej. Miał doskonałe przygotowanie i doświadczenie administracyjne, jakie wyniósł z czasów gdy przez wiele lat był we Wrocławiu sekretarzem arcybiskupa Bolesława Kominka, a to się potem mu się przydało w administrowaniu czy prowadzeniu spraw inwestycyjnych parafii, chociażby przy rozbudowie i remoncie kościoła ” – wspomina były burmistrz Tadeusz Wlaźlak.
  • Msza św. pogrzebowa śp. Ks. infułata Józefa Strugarka odbędzie się w kościele parafialnym w poniedziałek 11 marca 2024 r. o godz. 13.00 pod przewodnictwem Księdza Biskupa Marka Mendyka – podano – na kościelnej stronie internetowej, która od wczoraj jest osłonięta kirem oraz na stronie diecezji świdnickiej.

Krystyna Smerd